5 pomysłów na nietypowe hobby + inspirujące konta na Instagramie

Gdyby doba miała czterdzieści osiem godzin i tak nie udałoby mi się spróbować tych wszystkich rzeczy, które chciałabym robić. Staram się upchnąć w swojej dwudziestoczterogodzinnej dobie ile się da, ale niemożliwością jest zmieścić wszystko. Pomyślałam sobie jednak, że jak nie ja, to może Ty spróbujesz? Może dysponujesz godziną lub dwoma dziennie i szukasz nowego zajęcia? A może jesteś przytłoczona codziennymi obowiązkami i potrzebujesz odskoczni? Mam dla Ciebie prezent. Z okazji niedawnego Dnia Kobiet, wybierz sobie, proszę, jakieś nowe hobby z listy moich niezrealizowanych pomysłów na spędzanie czasu wolnego. Rozwijaj się, ucz się nowych rzeczy. Nawet “siedząc” w domu można poszerzać horyzonty i odkrywać swoje talenty. A może okaże się kiedyś, jak już wyjdziesz z domu na dłużej, że właśnie to zajęcie poza przyjemnością da Ci pieniądze?

Tkactwo

Może polska nazwa nie budzi w tobie pozytywnych emocji i kojarzy Ci się z rzemiosłem sprzed ery dinozaurów, ale angielskie “weaving” brzmi dużo lepiej. Tak, chodzi tu jak najbardziej o tkanie na krośnie, ale w bardziej nowoczesnym wydaniu. W Polsce jest jeszcze mało popularne, ale w Australii, Nowej Zelandii czy Stanach jest boom na tkane ozdoby.

Wśród naszych rodaczek na pewno próbowała tej sztuki Agnieszka z Pretty Pleasure (szukaj sztuki na zdjęciach), a spośród zagranicznych tkaczek zachęcam do odwiedzenia The Unusual Pear czy The Weaving Loom. Koniecznie zajrzyjcie na ich profile na Instagramie. A oprócz tego polecam:

@tammykanat

Weaving Prosta Idea

@brosha_me

Weaving Prosta Idea

Patchwork

Jest to również sztuka, która wraca do łask. Tak jak w przypadku tkania, patchworki można tworzyć w modnych teraz klimatach, np. czarno – białe. Ja już od dawna widzę oczami wyobraźni piękną, patchworkową, wykonaną moimi rękami narzutę Star Wars w pokoju syna, ale wyobraźnią ograniam dużo więcej niż w rzeczywistości.

Zajrzyj do Domu Artystycznego. Albo do Crazy Mom – prędko nie wyjdziesz!

Na Instagrmie polecam:

@the_tattooed_quilter

Patchwork Prost Idea

@quiltstory

Patchwork Prost Idea

 

Kaligrafia

W dzisiejszych czasach, kiedy życzenia wysyła się sms-em, a notatki robi w telefonie, sztuka kaligrafii rośnie w siłę. Bardzo lubię pisać odręcznie, i mimo, że więcej korzystam z klawiatury niż z długopisu, jeśli mam coś zapisać na kartce, nie używam skrótów. Lubię obserwować jak mi to wychodzi, bo w zależności od nastroju i tempa wychodzi mi to różnie. Czasem widzę w swoim piśmie charakterystyczne literki mojego taty, a czasem nieczytelne pismo mojej mamy. Często po charakterze pisma oceniamy człowieka, a coraz rzadziej mamy okazję oglądać odręcznie napisane notatki bliskich nam osób. Dlatego zachęcam bardzo do pisania. W czasach, kiedy więcej mówimy o fontach, kaligrafia wydaje się być czymś magicznym. Zajrzyj do Małgosi, a na Instagramie koniecznie odwiedź:

@inkerellacards

Kaligrafia Prosta Idea

@lhcalligraphy

Kaligrafia Prosta Idea

Szydełkowanie

Wiem, że to nie jest bardzo oryginalne, bo w Polsce jest moda na szydełkowanie ze sznurków już od jakiegoś czasu, ale ja zachęcam do szydełkowania w stylu eko. Mam na myśli wykorzystanie starych t-shirt’ów, które zamiast wyrzucać do śmieci można pociąć na paski i wykorzystać do zrobienia np. dywanu jak u Orimonki. Ja już próbowałam i chętnie bym do tego wróciła, bo taki dywanik albo pufy wypełnione łuską gryczaną bardzo by mi w pokoju dzieci pasowały. Tym bardziej jest to w moim stylu, że nie lubię wyrzucać ubrań, a dążąc do minimum w szafach, zawsze jakaś koszulka się znajdzie. Ponieważ nie znam osób, które dziergają wyłącznie ze starych koszulek, na Instagramie polecam konta, gdzie znajdziecie inspiracje sznurkowe:

@manufaktura_splotow

Crochet Prosta Idea

@kitknotkiev

Crochet Prosta Idea

 

Naturalne farbowanie tkanin

Uwielbiam Istagram za inspiracje, ale też nienawidzę, bo uświadamiam sobie ile rzeczy chciałabym robić, a nie mogę. Bo muszę wybierać. I tak od tkania trafiam do ręcznie farbowanych jedwabi albo do koszulek z bawełny farbowanych skórkami od avocado. W moim eko stylu jak najbardziej. Może Ty spróbujesz? Na początek poczytaj trochę u Mo, a później zobacz to:

@rebeccadesnos

Natural Dyeing Prosta Idea

@honeysilksco – muszę sprostować, że te jedwabie są ręcznie farbowane, ale (chyba) nie naturalnie. Niemniej mogą być inspiracją jak zastosować naturalne farbowanie, a może nawet z jakim biznesem wystartować, kiedy tkanie stanie się modne.

Hand Deying Prosta Idea

 

Makrama

Moja makrama. Coś, co śni mi się po nocach, a pomysły na jej wykorzystanie pojawiają się szybciej niż węzły na moich rękodziełach. Na nią jedyną udaje mi się wygospodarować czas, ale nie tyle ile bym chciała. Póki co, nie udało mi się znaleść takiej polskiej strony o makramie, która od razu chwyta za serce. Owszem, dziewczyny robią różne fajne rzeczy, ale głównie biżuterię, a mi nie o to chodzi. Z czystym sumieniem, natomiast, odsyłam Cię na Instagram skąd ja czerpię inspiracje.

@knottybloom

Makrama Prosta Idea

@scoutgathers

Macrame Prosta Idea

@familythreds – uwielbiam ich! Makrama wpleciona w życie przy australijskiej plaży i cała rodzina żyjąca makramą.

Macrame Prosta Idea

Oczywiście zapraszam Cię też do śledzenia mojego konta na Instagramie. Ponieważ coraz więcej tam makramy, chodzi mi po głowie nowy projekt. Ale o tym kiedy indziej.

@prosta.idea

Prostaidea_instagram

Dlaczego zachęcam Cię do spróbowania?

Uważam, że każda z nas, mimo, że nie ma czasu, bo pracuje, albo zajmuje się dziećmi, bo gotuje, pierze albo pilnuje terminów i odrabia lekcje, powinna mieć takie swoje coś. Co pozwala oderwać myśli od wszystkiego innego, ale nie wymaga patrzenia w ekran. Węzełki mi to zapewniają. I serce rośnie jak widzę kiedy wychodzi mi coś fajnego poza dziećmi.

Czy czujesz się zainspirowana? Mam nadzieję, że tak. Napisz co Ci się spodobało najbardziej. Jeśli makrama – daj znać, czy chciałabyś przeczytać od czego zacząć przygodę z węzełkami. Ponieważ wciąga mnie coraz bardziej, zastanawiam się nad wpisami z kategorii Zrób To Sam (DIY). Może jakieś podstawowe węzły? Bardzo jestem ciekawa…

Ania.

Sesja ślubna w Villa Love w ramach WedCamp 2019

Na te zdjęcia czekałam od lutego. Nie będę się rozpisywała, bo mówią wszystko. Od siebie dodam, że to wielka radość móc chociaż w małym stopniu przyczynić się do powstania takiej sesji. A cały efekt to…

Krzesła ze sznurka – makramowe inspiracje

Właśnie trwają targi Warsaw Home, na których bardzo chciałam być, ale nie wyszło. Z tej okazji mam dla ciebie wpis, który od jakiegoś czasu klaruje mi się w głowie, a który jest również związany z…