Hashtagi o makramie

Hashtagi o makramie to temat mocno instagramowy, ale moja przygoda z makramą zaczęła się właśnie od niego i mam do niego duży sentyment. Zobaczyłam prace i styl życia Emilly Katz z Modern Macrame i postanowiłam, że też tak będę. To było takie moje Instagramove Love. Wtedy było łatwo. Mało kto robił w Polsce makramy w nowoczesnym wydaniu, z jasnego bawełnianego sznurka, a jeszcze mniej osób pokazywało je na Instagramie czy Facebooku. Przez długi czas jedno zdjęcie wykonanej przeze mnie makramy generowało kolejkę zamówień. Teraz wiele osób zajmuje się tą techniką, robi makramy na sprzedaż, na wynajem, prowadzi warsztaty i blogi. Żeby zostać znalezionym przez osoby zainteresowane współpracą, trzeba się trochę bardziej nagimnastykować niż cztery lata temu, a pomóc w tym mogą odpowiednie hashtagi.

Od razu uprzedzę, że nie wymiatam na Instagramie ani Facebooku, nie jestem żadnym fachowcem w temacie hashtagów ani nie publikuję regularnie, co podobno jest kluczem do sukcesu. Często mam okresy, że nie publikuję prawie wcale, bo nie mam potrzeby albo po prostu zajmuję się innymi rzeczami. Jednak lubię Instagram, czerpię z niego bardzo dużo inspiracji, podglądam wielu twórców i publikując zdjęcia korzystam z hashtagów, dobierając je do zdjęcia i potrzeb.

Hashtagi o makramie polskie czy angielskie?

To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać podpisując zdjęcia. Jest kilka, które zawsze przychodzą mi do głowy w pierwszej kolejności: #makrama, #macrame, #modernmacrame. Piszę o tym, bo jak zauważyłaś wśród nich jest jeden polski i dwa angielskie. Dwa angielskie, które wśród twórców makramy są chyba najpopularniejsze, a w tym #macrame to 2,3mln zdjęć. Jak fantastyczne musi być Twoje zdjęcie, żeby je ktoś wygrzebał z milionów? I czy zależy Ci, żeby to był ktoś z np. Australii?

Hashtagi angielskie

Jeśli robisz makramy hobbistycznie, nie zależy Ci na sprzedaży, albo szukasz szczęścia na Etsy, to jak najbardzej są dla Ciebie. Może chcesz nawiązać kontakty z zagranicznymi twórcami? Może zależy Ci na dużej publiczności? Jakich hashtagów wtedy używać? Poniżej te najpopularniejsze z ogólnych, nie dzielących makram na kwietniki, dekoracje czy biżuterię:

#macrame (2,3mln)

#macrameart (281tys.)

#modernmacrame (283tys.)

#macramemovement (133tys.)

#macramemakers (124tys.) (NIE #macramakers 😉 )

#macramecommunity (48tys.)

Hashtagi polskie

Ważne, kiedy zależy Ci na sprzedaży i współpracach w naszym kraju. Zakładam, że jeśli ktoś szuka twórcy makramy w Polsce, to po polskich hasłach. Najpopularniejsze ogólne, polskie hashtagi o makramie to:

#makrama (43tys.)

#makramapolska (11tys.)

#polskiemakramy (5tys.)

Hashtagi społecznościowe

Hasztagi o makramie, których warto używać, żeby zostać zauważonym i wyróżnionym na większych kontach niż nasze. Jeśli dopiero zaczynasz, to może być dobre przyspieszenie do rozwoju konta, pod warunkiem, że ktoś, kto przejdzie z wyróżnionego zdjęcia na Twoje konto zechce tam zostać. To nie pojedyncze zdjęcia robią robotę.

#modernmacrame – zainicjowany prze wspomnianą przeze mnie Emily z Modern Macrame. Na jej firmowym koncie można zostać wyróżnionym, po oznaczeniu zdjęcia tym hashtagiem oraz przez @modernmacrame.

#macramemovement – hashtag pochodzący od nazwy konta o tej samej nazwie, założonego przez  Cindy Bokser z @niromastudio i Brydie Steward z @marymakerstudio. Można zostać wyróżnionym przez oznaczenie zdjęcia tym hashtagiem. Dziewczyny prowadzą również grupę na Facebooku o tej samej nazwie.

#macramemakers – hashtag konta @macramemakers, gdzie można być wyróżnionym po jego użyciu. Uwaga: jest też konto @macramakers, ale nie ma nawet stu obserwatorów i nie warto używać ich hashtaga.

#fiberart_community – hashtag konta @fiberart_community. Na koncie publikowanych jest dużo zdjęć różnych autorów tworzących z włókien (fiber), czyli wszelkie sznurki, nici, włóczki itp. Żeby zostać wyróżnionym, należy przy swoim zdjęciu użyć tego hashtaga oraz oznaczyć konto.

#polskiemakramy – hasztag konta polskiego @makrama.polska gdzie można zostać wyróżnionym przez jego użycie pod zdjęciem.

W polskiej społeczności makramowej jest fajna grupa na FB założona przez Martę z Marheri Crafts : Pasjonaci Makramy  , ale Marta jeszcze nie założyła podobnego konta na Insta.

Hashtagi o makramie podzielone wg przeznaczenia i rodzaju

Makrama to duży temat. Ja zaczynałam od robienia dekoracji na zamówienie, a teraz w większości robię duże makramy ślubne na sprzedaż i wynajem, prowadzę warsztaty, sprzedaję sznurki i e-booka. Publikując zdjęcia na IG możesz dopisać hashtagiem co proponujesz, w jakim celu robisz takie właśnie makramy. Warto czasem powtórzyć hashtag bez polskich i z polskimi znakami.

#nazamowienie (30tys.) , #nazamówienie (22tys.), #makramanazamowienie (59),

#nasprzedaz (45tys.), #nasprzedaż (20tys.),

#nawynajem (1tys.)

#warsztatykreatywne  (1,8tys.) #warsztatylublin (207), warsztatyzmakramy (100), itd.

#zrobtosam (48tys.), #zts (5tys.)

Zwróć uwagę, że niszowe hashtagi, np. #makramanazamowienie są nieliczne, ale jak już ktoś na prawdę chce zamówić makramę, ma dużą szansę trafić właśnie do Ciebie, jeśli go użyjesz.

Rodzaje makramy

W zależności co uplotłaś, możesz oznaczyć makramy odpowiednimi hashtagami po polsku i angielsku. W innych językach oczywiście też, ale ja tego nie robię i się nie znam.

Kwietniki:

#kwietnik, #makramakwietnik, #kwietinkmakrama, #kwietniki, #kwietnikzesznurka

#planthanger, #macrameplanthanger, #planthangers, #macramehanger

Dekoracje na ścianę:

#makramanasciane, #makramanaścianę, #nasicane, #naścianę, #dekoracjanasciane

#macramewallhanging, #wallhanging, #macramedecor, #macramewallart

Makrama ślubna:

#makramaslubna, #makramaślubna, #makramanaslub, #ślubnamakrama, #dekoracjeślubne, #dekoracjeslubne,

#weddingmacrame, #macramebackdrop

W ten sam sposób można wyszukiwać hashtagi do toreb, piórek, huśtawek, biżuterii i wszystkiego, co można tworzyć tą techniką.

 

Większość makram jest oznaczanych również hashtagami związanymi ze stylem boho w który się wpisują. Jest bardzo duży wybór tego typu znaczników po angielsku, np.:

#bohostyle (8mln), #bohowedding (1,5mln), #bohodecor (1m) itp, ale musisz uważać, bo podobno samo #boho jest zakazane.

Po polsku jest duże pole do popisu w znacznikach boho dekoracji, ale już kilka jest:

#bohodekoracje, #makramaboho, #slubboho, #bohowesele itp.

Jak wyszukiwać hashtagi?

Hashtagi wyszukuje się tak samo jak użytkowników, tylko trzeba przejść na zakładkę “Znaczniki”. Po w pisaniu pokazuje się lista hashtagów zaczynających się na wpisany ciąg znaków z podanymi ilościami zdjęć oznaczonymi tymi hashtagami.

Fajna funkcja jest taka, że możesz obserwować dany znacznik. Wtedy nie ominą Cię zdjęcia tak oznaczone. To się przydaje, kiedy np. szukasz inspiracji jak zrobić torbę z makramy. Obserwujesz #macramebag i czerpiesz pomysły.

Słabym pomysłem jest kopiowane hashtagów spod zdjęć konkurencji bez sprawdzenia skąd się wziął. Osobiście mam jeden hashtag, który stworzyłam w celu oznaczania swoich makram na dwóch kontach: #pixmacrame (pi razy macrame, pi od Prosta Idea) i zauważyłam, że są osoby oznaczające swoje zdjęcia tym hashtagiem. Te zdjęcia wpadają w worek z wszystkimi moimi, więc hashtag pixmacrame pod cudzym zdjęciem kieruje odbiorców na moje konto.

Od kogo się uczyć o hashtagach?

W polskim Internecie jest kilka fajnych Babeczek, które wymiatają na Instagramie i dzielą się swoją wiedzą. Ja osobiście jeszcze nie korzystałam ich kursów, chociaż zaglądam czasem do darmowych materiałów. Ale wiem od innych, że warto:

  1. Wilds Rocks
  2. Marta Kaczmarski
  3. Instacademy

Z zagranicznych nauczycieli Instagrama, mogę polecić dziewczynę, którą podziwiam od lat:

  1. Beth Kirby , która prowadzi fantastycznego bloga Local Milk oraz
  2. Hilary Rushford , która uczy różnych rzeczy, ale na pewno wie o co chodzi z Insta.

Obie dziewczyny nagrywają fajne podcasty!

 Nie daj się zwariować

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam Ci w temacie hashtagów przy promowaniu makramy. Ja sama wiem, że mogłabym zrobić dużo więcej w tym kierunku, ale wiedzy w Interencie jest teraz tyle, że i tak nie dam rady wszystkiego przyswoić. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie zawsze ilość obserwatorów i lików przekłada się na wynik finansowy projektu i chociaż każde nowe serduszko pod zdjęciem jest miłe, to musisz wiedzieć jaki masz cel. Nie daj się zwariować i zachowaj work / life balance!

Daj znać jeśli coś byś dodała do mojego zestawienia. 

I jeszcze, odnośnie równowagi w życiu i pracy – liczby w nawiasach są z lipca. Tyle się działo u mnie od tego czasu, że dopiero teraz, w październiku, mogłam dokończyć wpis. Myślę, że różnice nie będą jakieś znaczące, a dają pogląd na sytuację.

Ania.

 

Makramowe ozdoby świąteczne

Ho, ho, ho. Wiem, że Mikołaj już był, ale, że zaczęłam pisać ten post właśnie 6. grudnia, to niech będzie. Przynoszę Wam garść inspiracji na makramowe ozdoby świąteczne. Udało mi się w tym roku uruchomić…

Mikro ślub w promieniach zachodzącego słońca

Co powiecie na mikro ślub? W tak niepewnych czasach jak teraz, może to jest najlepsze rozwiązanie?