Krzesła ze sznurka – makramowe inspiracje

Właśnie trwają targi Warsaw Home, na których bardzo chciałam być, ale nie wyszło. Z tej okazji mam dla ciebie wpis, który od jakiegoś czasu klaruje mi się w głowie, a który jest również związany z wnętrzami, targami i designem. Jak już może wiesz, z wyposażenia wnętrz najbardziej fascynują mnie krzesła i lampy. Dzisiaj będzie o krzesłach. Ponieważ blog jest głównie o makramie, to krzesła będą ze sznurka.

Mam radar ustawiony na sznurki. Gdzie nie pójdę, to sznurek zawsze wypatrzę. Jeśli czytam gazety wnętrzarskie, to sznurki pierwsze przyciągają moją uwagę. Tym sposobem nazbierało mi się trochę inspiracji sznurkowych, którymi chcę się z Tobą od czasu do czasu dzielić.

Krzesła ze sznurka w Internecie

Krzesła ze sznurka to nie tylko makramowe huśtawki z Obi czy popularne teraz meble balkonowe. Jak dobrze poszukasz, to okaże się, że z makramy czerpią największe gwiazdy światowego designu. Zacznę od krzeseł, na które natknęłam się w sieci. W pierwszej kolejności muszę Ci pokazać fotel – huśtawkę mojej ulubionej Patricii Urquioli. Już kiedyś pisałam, że jej prace mocno mnie inspirują. Ten fotel zaprojektowała dla marki Louis Vuitton.

patricia-urquiola-prosta-idea

Duet ze studia Doshi Levien zaprojektował fantastyczną serię mebli Cala dla marki Kettal:

Doshi-Lavien-Prosta_idea

Doshi-Lavien-Prosta_idea

Marcello Ziliani obwiązał sznurkiem krzesła dla marki Ethimo:

Marcello-Ziliani-Prosta-Idea

Krzesła ze sznurka w Mediolanie

Cofnę się teraz do kwietniowych targów w Mediolanie, gdzie na każdym kroku natrafiałam na sznurki. We wpisie o Targach Salone del Mobile wspominałam, że sznurków było dużo, ale teraz skupię się na krzesłach, które tam znalazłam.

Oczywiście nie mogło zabraknąć Patricii! Dla marki Very Wood zaprojektowała serię mebli Zentilam:

krzesla-prosta-idea

Dla tej samej marki sznurkowe krzesła projektował również Matteo Thun:

krzesla-prosta-idea

oraz Sebastian Herkner:

Sebastian-Herkner-Prosta-Idea

 

Sebastian-Herkner-Prosta-Idea

 

Dla marki Flexform krzesła ze sznurka zaprojektował sam Antonio Citterio:

krzesla-prosta-idea

Dla marki POINT. sznurkiem plątał Vicent Martinez:

krzesla-prosta-idea

a dla marki Traba – Emilio Nanni:

krzesla-prosta-idea

Krzesła ze sznurka znalazłam również u Colico:

krzesla-prosta-idea

Fisher Moebel:

krzesla-prosta-idea

i w La Forma – Barcelona Living:

krzesla-prosta-idea

Nie zabrakło sznurka w klasykach designu z zeszłego stulecia, jak te u Carl Hansen & Son:

krzesla-prosta-idea

krzesla-prosta-idea

Krzesła ze sznurka w prasie wnętrzarskiej

Jestem pewna, że nie wszystko udało mi się dostrzec bo targi były ogromne, a czasu mało. Kiedy mam więcej czasu, sięgam po wnętrzarskie czasopisma. Zabieram je z reguły na wakacje, bo w domu rzadko po nie sięgam. Jakoś kojarzą mi się z wypoczynkiem. Ostatnio znalazłam krzesła ze sznurka w Elle Decoration. Druga kobieta ze świata designu, którą podziwiam to Paola Navone – zaprojektowała ona meble ze sznurka dla marki Baxter:

krzesla-prosta-idea

Nie wiem, czy zwróciłaś uwagę, ale do tej pory wszystkie sznurki oplątane były na ramie. Na koniec zostawiłam najciekawszy wg mnie mebel, chociaż wcale nie najładniejszy, ale zaskakujący jak to u Marcela Wandersa bywa. Fotel Knotted Chair z 1996 roku łączy rzemiosło makramy z zaawansowanymi technologiami:

krzesla-prosta-idea

 

Mam nadzieję, że poczułaś się zainspirowana. Ja oglądając takie meble najchętniej rzuciłabym wszystko, wygrzebała jakąś starą ramę od krzesła i oplątała ją sznurkiem. Jak widzisz, sznurek to nie nowość w świecie designu, ale jeszcze nie wszystko zostało odkryte. Ja, oczywiście, mam pomysły na krzesła ze sznurkiem, ale na wszystkie moje “proste idee” doba jest za krótka. Teraz, kiedy makrama przeżywa renesans, takie plątane krzesła wydają się być ciekawym wyzwaniem. Daj znać jak Ci się podobają sznurkowe krzesła i czy zapączkowały w Twojej głowie nowe pomysły.

 

Ania. 

 

Makramowe ozdoby świąteczne

Ho, ho, ho. Wiem, że Mikołaj już był, ale, że zaczęłam pisać ten post właśnie 6. grudnia, to niech będzie. Przynoszę Wam garść inspiracji na makramowe ozdoby świąteczne. Udało mi się w tym roku uruchomić…

Mikro ślub w promieniach zachodzącego słońca

Co powiecie na mikro ślub? W tak niepewnych czasach jak teraz, może to jest najlepsze rozwiązanie?