Makramowe ozdoby świąteczne

Ho, ho, ho. Wiem, że Mikołaj już był, ale, że zaczęłam pisać ten post właśnie 6. grudnia, to niech będzie. Przynoszę Wam garść inspiracji na makramowe ozdoby świąteczne. Udało mi się w tym roku uruchomić kanał YouTube, a co więcej, udało mi się tam zamieścić kilka filmów, w tym cztery z dekoracjami świątecznymi. Szaleństwo!

Przeglądałam moje źródła inspiracji, czyli Instagram i Pinterest, w poszukiwaniu makramowych gwiazdek. Znalazłam wiele, ale w dużej większości takie, które już widziałam. Zajmuję się makramą już pięć lat i z przykrością stwierdzam, że coraz mniej pinów przypinam, coraz mniej zdjęć z makramą zapisuję na później. Czasem mam wrażenie, że makrama mnie już nie zaskoczy. Jest to tym bardziej dziwne, że coraz więcej osób interesuje się tą techniką, mnóstwo radzi sobie świetnie, a jednak powtarzają te same prace. A makrama daje nieskończone możliwości.

Postanowiłam sobie, że wymyślę gwiazdki jakich jeszcze nie było (albo ja nie znalazłam) i nagram filmy jak je zrobić. To była szalona niedziela, ale udało mi się w jeden dzień nagrać, zmontować i opublikować trzy tutoriale jak zrobić gwiazdkę z makramy.

Makramowe gwiazdki

makramowe gwiazdki

Każda gwiazdka jest inna, każdą zrobiłam z innego sznurka. Wydaje mi się, że wszystkie są w miarę proste, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej. We wszystkich bazą jest drewniane kółko o średnicy około 8cm. Moje były z kompletu do karnisza, ale tak naprawdę każde będzie dobre. Jeśli będzie większe, to gwiazdce można zrobić więcej ramion albo użyć grubszego sznurka. Jeśli mniejsze – to odwrotnie. Jest tu duże pole do manewrów.

Gwiazdka nr 1

Tę gwiazdkę zrobiłam ze sznurka skręcanego z trzech żyłek, ale może być każdy inny. Użyłam jedynie węzła płaskiego. Efekt daje motyw przeplatania się ramion. Ta gwiazdka jest naprawdę prosta i okazała się Waszą faworytką. W filmie pokazuję krok po kroku jak ją zrobić.

Makramowa gwiazdka nr 1

Gwiazdka nr 2

To jest gwiazdka z dwóch rodzajów sznurka, chociaż można ją zrobić z jednego. Mi się bardzo podoba połączenie sznurka bawełnianego naturalnego z jutowym. Takie kolory Ziemi. Prawda jest taka, że użyłam takich, bo akurat takie miałam pod ręką. To wcale nie musi być sznurek pleciony, ani jutowy. Może być każdy inny. Każdy da inny efekt. Oczywiście, trzeba dopasować długości i ilości węzłów w zależności od grubości, ale to da się zrobić. W filmie pokazuję krok po kroku jak zrobić taką dwukolorową gwiazdę.

Makramowa gwiazdka nr 2

Gwiazdka nr 3

Akurat do tej gwiazdki trzeba użyć sznurka pojedynczo skręcanego. To dlatego, że w końcowym etapie musimy sznurek rozczesać, żeby uzyskać konkretny efekt. Za to możemy pokombinować z kolorami. Zastosowałam tu jeden ciekawy trik, który można wykorzystać w innych makramach. W filmie pokazuję krok po kroku jak ją zrobić.

Makramowa gwiazdka nr 3

Makramowa choinka

Wydawało mi się, że jedyne makramowe ozdoby świąteczne, jakie zdążę Ci zaproponować to gwiazdki, ale któregoś pięknego dnia coś natchnęło mnie do zrobienia nietypowej choinki. Nie jestem nią zachwycona, parę rzeczy mogłabym poprawić, ale znowu, uważam, że można z tego wzoru sporo wynieść pod kątem innych prac. Osobiście jestem zdania, że takie filmiki z instrukcjami najlepiej jest traktować jako inspirację, wziąć z nich coś ciekawego, dodać coś od siebie i stworzyć coś, czego jeszcze nie było. Dlatego film z choinką również trafił na mój YouTube.

To jest prosta praca, w zasadzie z węzła płaskiego, tylko sznurki mocowałam do kijków węzłem żebrowym. Myślę, że te rozczesane końcówki wprowadzają trochę zamieszania, ale o to właśnie mi chodziło.

Makramowa choinka

Inne makramowe ozdoby świąteczne

Makrama daje mnóstwo możliwości. Tak naprawdę wystarczy sam sznurek, żeby wyczarować gwiazdki, choinki czy aniołki. Ale jeśli masz dostęp do różnego rodzaju pomocy, jak kółka, koraliki, obręcze czy inne kształty, to dlaczego nie?

W tym roku, po raz pierwszy, zrobiłam dekoracje świąteczne z dodatkowymi elementami. Ania, inna makramomaniaczka z Lublina, robi piękne skrzydełka dla aniołków i gwiazdki.  Znajdziecie je na stronie Makramomaniak.pl 

makramowe ozdoby świąteczne 1

Co mogę Ci jeszcze zaproponować z makramowych dekoracji świątecznych? Trzy lata temu, również krok po kroku, ale w formie zdjeć, pokazywałam jak zrobić wianek bożonarodzeniowy. Serdecznie zapraszam Cię do tego wpisu.

wieniec makrama diy prosta idea

A jeśli wolisz popatrzeć na świąteczne kadry, bo ręce masz już zmęczone przygotowaniami i robótkami ręcznymi, to wróć do sesji sprzed czterech lat. Bardzo ciepło ją wspominam w tym roku, tym bardziej, że ciężko by było taką teraz zorganizować.

sesja-z-makrama-prosta-idea

Zostało niewiele ponad tydzień do Świąt, wpis miał powstać wcześniej, ale życie ciągle zaskakuje. Mam nadzieję, że chociaż trochę Cię zainspirowałam, że znalazłaś coś dla siebie. Jeśli uda Ci się wykonać jakąś dekorację według moich wskazówek – pochwal się! Możesz w komentarzu poniżej, albo na Instagramie czy Facebooku oznaczając mnie @prosta.idea . Będzie mi bardzo miło.

Tymczasem życzę Ci spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Ania.

 

Mikro ślub w promieniach zachodzącego słońca

Co powiecie na mikro ślub? W tak niepewnych czasach jak teraz, może to jest najlepsze rozwiązanie?

Makrama i ślub w Grecji

Ta makrama powstała specjalnie na wyjątkowy ślub w Grecji. Chciałam się z Wami podzielić pięknymi zdjęciami z greckiej wyspy Zakintos, gdzie na Marta i Tomasz przysięgali sobie miłość na jej tle i błękitnego morza. Ślub…