Sznurek do makramy – jaki wybrać, gdzie kupić

Bardzo często dostaję pytania o sznurek do makramy. Pytacie o ten, którego ja używam w konkretnej makramie, prosicie o podpowiedzi jaki wybrać, albo gdzie kupić. Wiem, że znalezienie odpowiedniego sznurka to nie lada sztuka, bo sama, zanim znalazłam ten, którego używam od dawna, pościągałam dużo próbek z różnych stron Polski. Przez długi czas używałam do małych prac sznurka wędliniarskiego, a do większych – plecionego 4,5mm.

Kto się nie rozwija, ten się cofa, dlatego jakiś czas temu postanowiłam zagłębić temat sznurków i przetestować nowe, chociaż było mi wygodnie używać ciągle tych samych, sprawdzonych. Inna sprawa, że kiedy patrzę na zdjęcia makram robionych nad Wisłą, to większość jest ze sznurka plecionego, a makramy ze Stanów czy Australii w większości są ze sznurka skręcanego. Nie bez powodu. U nas bardzo ciężko jest znaleźć sznurek skręcany, chociaż nie mogę na 100% powiedzieć, że go nie ma. Ja nie umiałam znaleźć odpowiedniego. Ponieważ sznurek skręcany daje zupełnie inny efekt i łatwiej go rozwarstwić na ładne frędzle, dziewczyny zza oceanów wybierają właśnie ten.

Wyszukałam za granicą sznurki, których nie mogłam znaleźć u nas, wypróbowałam je, a poniżej postaram się je usystematyzować i scharakteryzować, żeby było Ci łatwiej wybrać sznurek potrzebny do Twojej makramy. Zakupy w Europie, ze Stanów czy Australii nie są teraz jakimś większym problemem, chociaż koszty transportu zwalają czasem z nóg. Podpowiem Ci jak konkretne sznurki nazywają się po angielsku, jeśli będziesz szukać na Etsy.

Aby przybliżyć Ci temat sznurków, zaplotłam taką samą makramę z każdego rodzaju. Na zdjęciach poniżej zobaczysz, jak zmienia się rozmiar makramy, kiedy zmieniamy grubość sznurka oraz jaką fakturę mają makramy zrobione z różnych rodzajów sznurka. Zwróć również uwagę na frędzle – każdy rodzaj sznurka daje inny efekt.

Sznurki wg materiału

Najprościej byłoby podzielić sznurki na sztuczne i naturalne. Sztucznych nie używam, bo sztuczności nie lubię. Z naturalnych używam bawełnianych, chociaż możesz jeszcze spotkać makramy ze sznurka sizalowego, konopnego czy lnianego. Sizal i konopia kojarzą mi się z kwietnikami, takimi włochatymi i bardzo retro. Lnu nie używałam, ale widziałam w sieci takie sznurki i wyglądały podobnie do bawełnianych. Pozostałą część wpisu poświęcę bawełnie.

Bawełniany sznurek do makramy ma jeden minus – chłonie wodę. Nie nadaje się na zewnątrz i większe prace nie bardzo jest jak prać.

Sznurki wg rodzaju

Sznurek do makramy może przyjmować różne formy. Jak zaczynałam przygodę z makramą, nie miałam o tym zielonego pojęcia. Kupiłam 50m sznurka w sklepie ze sznurkami i okazał się bardzo dobry, ale był strasznie drogi. Więcej po niego nie wróciłam. Koleżanka mi podpowiedziała, żeby spróbować ze sznurka wędliniarskiego i to był strzał w dziesiątkę! Był tani, a na pierwsze eksperymenty idealny.

Kiedy zapragnęłam zrobić makramę ślubną, taką dużą, która miała pełnić funkcję tła do zdjęć dla Par Młodych, musiałam znaleźć coś grubszego. Wiedziałam już wtedy, że to musi być sznurek pleciony.

Szukając sznurków na Etsy lub innych platformach musisz pamiętać, że do sznurków do makramy używa się wymiennie nazw: rope, cord i string. Jak wpiszesz ‘macrame cord’ to na pewno znajdziesz to czego szukasz.

Pleciony sznurek do makramy

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Sznurka plecionego na rynku jest bardzo dużo. Niestety, bardzo trudno znaleźć ten właściwy. Idealny sznurek pleciony to taki, który:

 • nie jest elastyczny,
 • nie ma rdzenia,
 • ma ładny splot

Plotąc ze sznurka elastycznego musisz się liczyć z tym, że makrama się rozciągnie i straci swój kształt. Szczególnie przy kwietnikach obciążanych doniczką z ziemią bardzo to widać.

Rdzeń w sznurku, to taki cienki sznurek w środku, który brzydko wystaje z obciętej końcówki. Często rdzeń jest biały lub czarny, co wygląda bardzo źle. Jeśli do tego jest poliestrowy lub akrylowy, to nasz sznurek bawełniany przestaje być bawełniany. Dekoracje na ścianę w większości kończą się luźno zwisającymi sznurkami. Nie chciałybyśmy, żeby z nich wystawały rdzenie.

Co mam na myśli pisząc “ładny splot”? To już kwestia gustu. Mi się podobają sznurki plecione grubo, takie które wyglądają bardziej solidnie.

Zalety:

 • sznurek łatwo się plącze, bo się nie rozwarstwia
 • łatwo go rozplątać, a czasem trzeba
 • końcówki się nie rozplątują, co jest ważne przy dużych makramach

Wady:

 • nie da się zrobić z niego puchatych frędzli
 • ciężko znaleźć ten właściwy
 • przy przeciąganiu dłuższych kawałków można poparzyć palce

Angielskie nazwy: braided cotton cord, braided cotton rope

Kilka moich prac ze sznurka bawełnianego plecionego 4,5mm:

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Sznurek do makramy skręcany z trzech żyłek

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Sznurek, który wygląda jak lina. Skręcony z trzech cieńszych żyłek, z których każda jest skręcona z bawełnianych nitek. Charakterystyczne dla niego są pofalowane frędzle. Ja ostatnio używam takich sznurków w grubościach 2mm i 4mm. Sznurek ciężko pomylić, ale też ciężko dostać w Polsce. Dużo jest natomiast na Etsy – sprzedają go dziewczyny ze Stanów, Australii czy Anglii. Niestety, trzeba trochę poszukać, żeby miał rozsądną cenę, a do tego w miarę akceptowalny koszt transportu.

Zalety:

 • makrama ma fajną fakturę
 • łatwo się rozkręca końcówki na pofalowane frędzelki
 • jest mięciutki i przyjemny w plątaniu

Wady:

 • rozwarstwia się w trakcie plątania, trzeba patrzeć za co się ciągnie
 • trudniej się rozplątuje, trzeba zwracać uwagę, żeby pociągnąć za właściwe trzy żyłki
 • końcówki się rozkręcają, dlatego trudno go ogarnąć przy dużych pracach

Angielskie nazwy: twisted cotton rope, twisted cotton cord

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Sznurek do makramy skręcany pojedynczo

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Sznurek skręcony z pojedynczych nitek bawełny. Trochę przypomina wełnę czesankową z wyglądu. Jest mięciutki, ale też łatwo się rozwarstwia. To jest ten sznurek do makramy, który na zdjęciach na Instagramie jest czesany grzebieniem. Frędzle łatwo się rozdzielają i przez to są takie puchate. Wiem, że czasem dziewczyny rozczesują też sznurek skręcany z trzech żyłek, ale na pewno jest to trudniejsze. I musisz pamiętać, że rozczesane sznurki mają tendencję do ponownego skręcania się. Są zabiegi, które temu zapobiegają (np. prasowanie), ale jeszcze tego nie próbowałam. W Polsce takiego sznurka nie znalazłam, chociaż podobno gdzieś jest. Tak jak sznurek skręcany z trzech żyłek, można go znaleźć na Etsy lub na zagranicznych stronach poświęconych makramie.

Zalety:

 • jest mięciutki i bardzo przyjemny w plątaniu
 • makrama wychodzi miękka, delikatniejsza w odbiorze
 • można z niego zrobić puchate frędzelki czesane grzebieniem

Wady:

 • rozwarstwia się w trakcie plątania, trzeba uważać
 • bardzo ciężko się rozplątuje, bo pojedyncze nitki bawełny się plączą
 • końcówki się rozwarstwiają, nie polecam do dużych prac

Angielskie nazwy: single twisted cotton string, single twist cotton rope, single twist string

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Sznurek wędliniarski

sznurek-do-makramy

Sznurek, z którego zrobiłam dużo makram i też były piękne. Jest jednak mniej szlachetny i taki płaski. Wygląda trochę jak cieniutki sznurek do makramy pojedynczo skręcany, ale ma wplecioną jedną bardziej błyszczącą nitkę, która podobno go wzmacnia, a która trochę odchodzi od pozostałych i nie wygląda zbyt estetycznie. Chociaż miewałam sznurki wędliniarskie bez tej nitki. Kupując taki sznurek nigdy nie masz pewności co do jego grubości oraz tego, czy ma tę nitkę.

Zalety:

 • tani, a nawet bardzo tani
 • łatwo dostępny
 • idealny na pierwsze eksperymenty z makramą

Wady:

 • mało szlachetny
 • nieprzewidywalny
 • jedna grubość (ok 1,5 – 2mm)

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Moje prace ze sznurka wędliniarskiego:

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Sznurki wg grubości

Sznurek do makramy może mieć różną grubość. Na zagranicznych kontach spotykam prace nawet z takiego dwucentymetrowego.

Ja, póki co, dzielę sznurki na te cieńsze, używane do mniejszych prac oraz grubsze, do dużych makram. Taki podział jest jak najbardziej subiektywny, bo można zrobić małą makramę z grubego sznurka i bardzo dużą z cienkiego. Wszystko zależy od pomysłu i planu na jego realizację.

Sznurki cienkie 2-3mm

sznurek-do-makramy

Cienkie sznurki to np. sznurek wędliniarski, sznurek skręcany z trzech żyłek 2mm, sznurek pojedynczo skręcany 3mm. Takie sznurki są najlepsze do małych prac, powiedzmy do ok. 40cm szerokości. Wtedy wzór wychodzi wyraźny i bogaty. Robiąc makramę tej samej szerokości z grubszego sznurka, mamy mniej miejsca do popisu, zmieści nam się mniej węzłów.

Z cienkich sznurków wychodzą bardzo fajnie lampiony, łapacze snów, małe kwietniki i, oczywiście, dekoracje na ścianę.

sznurek-do-makramy

Sznurki grube 4-6mm

sznurek-do-makramy

Grubsze sznurki, jak np. sznurek pleciony 4,5mm, sznurek skręcany z trzech żyłek 4mm, czy sznurek pojedynczo skręcany 6mm, są fajne, gdy chcemy zaplątać coś większego. Tak jak wspominałam wcześniej, do prac dwumetrowych najlepszy jest pleciony, bo się nie rozwarstwia i nie rozdzielają się końcówki.

Mniejsze makramy, ale nie całkiem małe, bardzo fajnie wyjdą ze sznurków skręcanych. Będą miały bogatszą fakturę, będą miękkie i będzie można zrobić atrakcyjne wykończenia w postaci frędzli czy chwostów.

sznurek-do-makramy

Sznurki kolorowe

Podoba mi się wszystko co naturalne, dlatego naturalny kolor sznurka przemawia do mnie najbardziej. Nie znaczy to, że taki jest najlepszy. Dostępne są na naszym rynku sznurki kolorowe, ale tylko plecione, a kolory są banalne. Bardzo podobają mi się sznurki skręcane w kolorach bardziej skomplikowanych jak musztardowy, pistacjowy, czy indygo. Na pewno kiedyś wypróbuję, a może, jak sklepik się będzie rozwijał, sprowadzę do Polski. Tymczasem, jeśli marzysz o pięknej kolorowej makramie, musisz poszukać kolorowych sznurków na zagranicznych stronach.

Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć zestawienie wszystkich makram. Na górze z grubszych sznurków, na dole z cieńszych. Makramy są plecione identycznie. Różnice biorą się z różnych grubości sznurka oraz efektów jakie dają poszczególne ich rodzaje. Jedynie sznurek pojedynczo skręcany 3mm jest w kolorze nugatu, bo akurat naturalny nie był dostępny. Ale co to za kolor! Nugat!!!

sznurek-do-makramy

sznurek-do-makramy

Jeżeli masz już sznurek, a nie wiesz od czego zacząć plątanie makramy, to serdecznie zapraszam Cię do wpisu o węźle podstawowym makramy . Podobnych tekstów / zdjęć znajdziesz w sieci wiele, ale mój nie kończy się na pokazaniu węzła w słupku. Tłumaczę jak go wiązać, na co zwrócić uwagę, żeby wyszło ładnie, pokazuję modyfikacje, a przede wszystkim objaśniam zasady łączenia węzłów. Na koniec pokazuję jak zrobić makramę z węzłów płaskich i jakie on daje możliwości.

Jeśli chcesz nauczyć się węzła płaskiego od razu w praktyce, to zapraszam do mojego działu DIY, czyli Zrób To Sam. Jest tam kilka mini kursów krok po kroku jak zrobić dekoracje z makramy. W każdym pokazuję jak plątać podstawowy węzeł i po kolei przeprowadzam przez proces robienia makram. Na pewno będę go uzupełniać o kolejne projekty.

Jeśli nasuwają Ci się jakieś pytania, coś jest niejasne, albo możesz uzupełnić moją wiedzę o coś, czego tu nie napisałam, to bardzo proszę napisz to w komentarzu. Chciałabym, żeby ten wpis był jak najbardziej pomocny i mam nadzieję, że Czytelniczki bloga będą dodawać informacje, których ja nie zawarłam. Jeśli wolisz, możesz do mnie napisać na pi@prostaidea.pl , albo odezwać się na Facebooku czy Instagramie. Miło mi będzie, jak puścisz ten wpis w świat, żeby pomógł innym makramerkom. Dzięki!

Ania.

 

 

Makramowe ozdoby świąteczne

Ho, ho, ho. Wiem, że Mikołaj już był, ale, że zaczęłam pisać ten post właśnie 6. grudnia, to niech będzie. Przynoszę Wam garść inspiracji na makramowe ozdoby świąteczne. Udało mi się w tym roku uruchomić…

Mikro ślub w promieniach zachodzącego słońca

Co powiecie na mikro ślub? W tak niepewnych czasach jak teraz, może to jest najlepsze rozwiązanie?