Szybki kurs makramy i minimalistyczna ozdoba wielkanocna DIY.

Szybki kurs makramy to mój pierwszy wpis z kategorii Do It Yourself więc wybacz, jeśli nie wszystko okaże takie proste i jasne. Chcę Ci pokazać jak zrobić makramę na ścianę z wykorzystaniem jednego, podstawowego węzła i kilku gałązek bazi. I chciałam zobaczyć, czy taka forma przekazywania wiedzy w pigułce się sprawdzi. To na prawdę jest proste. A według mnie wygląda dużo lepiej niż chińszczyzna z supermarketu. Nie wiem czy kosztuje mniej, bo taniej od chińszczyzny się chyba nie da, ale na pewno jest oryginalne. A na własnoręcznie wykonane ozdoby patrzy się dużo przyjemniej niż na plastikowe cosie.

Będzie Ci potrzebny patyk, sznurek i kilka gałązek bazi. Patyk znajdziesz na spacerze – mój ma 35cm. Sznurek możesz kupić w pasmanterii (ok. 2mm grubości), a możesz, przechodząc jutro przez bazarek, kupić sznurek wędliniarski, który jest sporo tańszy. Do naszej ozdoby będziemy potrzebowały 36m. Słownie: trzydzieści sześć metrów. I bazie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sznurków do makramy, w tym wpisie zawarłam wszystko czego się dowiedziałam przez dwa lata plątania 🙂

szybki kurs makramy

Wiązanie sznurków na patyku

Szybki kurs makramy zaczniemy od zaczepiania sznurków na patyku. Podziel swoje 36m sznurka na 24 półtorametrowe kawałki. Każdy sznurek składasz na pół, po czym zawijając nad patykiem przekładasz dwa końce przez powstałą pętelkę i zaciągasz. Zrobiłaś właśnie węzeł rypsowy. W ten sposób zaczep wszystkie 24 kawałki sznurka.

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

Uwaga: zakładaj pętelkę zawsze z tej samej strony. W makramie zawsze trzeba pilnować od której strony należy przełożyć sznurek.

Węzeł płaski

Teraz czas na pierwszy węzeł. Węzeł płaski wiąże się z czterech sznurków. Węzeł wiąże się wokół dwóch sznurków w środku, których się nie używa (rdzenia). Obwiązuje się je sznurkami zewnętrznymi, czyli sznurkiem lewym (z lewej strony naszego rdzenia) i sznurkiem prawym (z prawej strony). Przełóż sznurek lewy pod rdzeniem (pod dwoma środkowymi sznurkami) i nad sznurkiem prawym kładąc go w poprzek, żeby prawy wystawał od spodu. Teraz sznurek prawy przełóż nad rdzeniem i przez pętelkę sznurka lewego od góry. Lekko zaciągnij jednocześnie lewy i prawy sznurek, trzymając rdzeń nieruchomo naciągnięty. Wykonałaś pół węzła, czyli półwęzeł.

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

Teraz musisz to powtórzyć ale w odbiciu lustrzanym. Sznurek lewy przełóż nad rdzeniem i pod sznurkiem prawym, a sznurek prawy, do spodu, pod rdzeniem i w pętelkę, żeby wyszedł nad sznurek lewy. Jak zaciągniesz, zobaczysz pełen węzeł.

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

Z naszych 48 sznurków wyjdzie 12 węzłów płaskich w rzędzie.

szybki kurs makramy

Teraz należy zrobić drugi rząd. Tym razem będziemy plątać węzły między tymi na górze, czyli do zrobienia węzła użyjemy dwóch skrajnie prawych sznurków lewego węzła powyżej i dwóch skrajnie lewych węzła prawego powyżej. Wiążemy tak samo.

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

Teraz trzeci rząd. Znowu korzystamy ze sznurków jak w rzędzie pierwszym, czyli po kolei. Po cztery.

szybki kurs makramy

Po trzech rzędach robimy przerwę. U mnie około 10cm, ale możesz zrobić 15cm. Wydaje mi się, że całość będzie wtedy lepiej wyglądała. Nie musisz mierzyć linijką – zrób na oko. I robimy kolejny rządek węzłów płaskich.

szybki kurs makramy

Mocowanie gałązek bazi

Ja, na tym etapie, zaczęłam mocować bazie, ale tak jest trudniej, bo węzły się przesuwają na rdzeniach podczas podsuwania gałązek. Zrób dwa rzędy węzłów – potrafisz. A teraz mocujemy gałązki bazi. Połóż jedną gałązkę pod ostatnim rzędem węzłów na sznurkach i wyjmuj na wierzch co drugi sznurek. Podciągnij ją pod same węzły. Połóż drugą gałązkę na sznurkach pod pierwszą i wyciągaj co drugi sznurek, ale taki, co wcześniej był pod pierwszą gałązką. Zrobisz przeplatankę.

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

Dołóż jeszcze kilka gałązek postępując w ten sam sposób, ale pamiętaj, że musi Ci wystarczyć sznurka na węzły, które będą podtrzymywać gałązki w makramie. Zostaw ok. 20cm sznurka w zapasie.

szybki kurs makramy

Na koniec zaplącz jeden rząd węzłów płaskich.

szybki kurs makramy

W zasadzie nasza dekoracja wielkanocna jest gotowa. Wystarczy zawiązać sznurek do powieszenia jej na ścianie. Moja, po lekkim tuningu, wygląda tak.

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

szybki kurs makramy

Mi się podoba, bo lubię prosto, ale Ty możesz bardziej pokombinować. Możesz powiesić jakieś ozdoby wielkanocne, albo wpleść kwiatki. Możesz doczepić tekturowego zająca.

Mam jeszcze kilka sugestii, co można zrobić inaczej:

  • możesz użyć cieńszego patyka niż ja,
  • możesz użyć innego sznurka, żeby uzyskać inny efekt
  • nie musisz plątać pełnych rzędów węzłów płaskich na początku. Mój pierwszy pomysł był taki, żeby zrobić trzy trójkąty skierowane w dół. Wtedy trzeba zrobić pierwszy rząd cały. Potem trzy węzły między czterema pierwszymi, trzy pod drugą czwórką i trzy pod trzecią czwórką. Później dwa pod każdą trójką, a w końcu po jednym,
  • możesz zrobić więcej rzędów, ale wtedy lepiej zaopatrzyć się w dłuższy sznurek,
  • zamiast bazi możesz użyć gałązek brzozowych albo żonkili, a możesz wszystkiego po trochę,
  • jeśli użyjesz jeszcze dłuższych sznurków, zostanie Ci dłuższy zwis – fajnie to wygląda,
  • ja robię makramy na płasko (na stole albo kanapie), ale niektórzy wolą na wisząco, czyli od razu wieszają na ścianie i dopiero plotą. Spróbuj jak będzie Ci wygodniej.

Inspiracje z Pinteresta

A na koniec, na zachętę, chcę Ci pokazać, co można zrobić używając tylko węzłów płaskich. Warto się nauczyć? Warto!

makrama-wezel-plaski-2

makrama-wezel-plaski-1

Jeśli skusisz się i zrobisz ozdobę inspirując się tym wpisem, koniecznie mi pokaż! Będę przeszczęśliwa. A jeśli napotkasz na jakieś trudności – pisz. Chętnie pomogę.

Ania.

Makramowe ozdoby świąteczne

Ho, ho, ho. Wiem, że Mikołaj już był, ale, że zaczęłam pisać ten post właśnie 6. grudnia, to niech będzie. Przynoszę Wam garść inspiracji na makramowe ozdoby świąteczne. Udało mi się w tym roku uruchomić…

Mikro ślub w promieniach zachodzącego słońca

Co powiecie na mikro ślub? W tak niepewnych czasach jak teraz, może to jest najlepsze rozwiązanie?