Tworzenie własnych dekoracji świątecznych to nie tylko sposób na oszczędność, ale również doskonała okazja do wyrażenia swojej kreatywności. W tym artykule pokazujemy, jak wykonać aniołka z makramy, krok po kroku.
Materiały niezbędne do wykonania aniołka z makramy
Przed przystąpieniem do tworzenia aniołka z makramy, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne materiały. Oto lista tego, czego potrzebujesz:
- Sznurek skręcany naturalny 5mm
- Sznurek pleciony jasny beż 5mm
- Sznurek do paska (np. sznurek metalizowany)
- Koralik drewniany 25 mm
Zobacz również: Prosty kwietnik z makramy – jak zrobić krok po kroku?
Krok 1: Przygotowanie sznurków
Najpierw przygotuj sznurki. Będziesz potrzebować:
- 1x 100cm sznurka skręcanego 5mm na rdzeń aniołka (w tym nogi)
- 1x 60cm sznurka plecionego na skrzydła i rączki
- 6x 20cm sznurka skręcanego 5mm na włosy
- 10x 30cm sznurka plecionego 5mm na sukienkę
- 1x 15cm dowolnego sznurka na pasek
Krok 2: Przygotowanie głowy
Główny sznurek 100cm, tzw. rdzeń aniołka + nogi przewlekamy przez koralik. Nad koralikiem tworzymy supełek, zostawiając tym samym przestrzeń pomiędzy supłem a koralikiem na włosy aniołka. Powstała nam pętelka do zawieszenia dekoracji.
Krok 3: Tworzenie włosów
Rozczesujemy sznurki 6 x 20cm, które będą stanowić włosy aniołka. Gotowy sznurek przewlekamy pomiędzy koralik a supełek i dociągamy koralik drewniany by ścisnąć włosy laleczki.
Krok 4: Tworzenie sukienki aniołka
Rozczesujemy 10x 30cm sznurka 5mm na sukienkę aniołka. Gotowy sznurek kładziemy pomiędzy sznurek rdzeniowy i zawiązujemy supełek. Jeden supełek wystarczy, gdyż za chwilę będziemy mocować w tym samym miejscu skrzydła.
Krok 5: Tworzenie skrzydeł
Ze sznurka plecionego 60cm tworzymy skrzydła. Wykonujemy dwa okrężne ruchy sznurkiem tworząc dwie pętelki jedna na drugiej. Następnie dwoma palcami ściskamy środek i przykładamy w miejscu wiązania sukienki do koralika. Sznurkiem rdzeniowym mocujemy skrzydła. Ważne jest by skrzydła znajdowały się dosłownie „w sukience” anioła, a dłuższe ramiona sznurka powinny wystawać na boki tworząc rączki laleczki.
Krok 6: Tworzenie paska anioła
Dokładnie rozczesujemy sznurki. By stworzyć pasek w talii aniołka stosujemy węzeł rybacki.
Krok 7: Wykończenie
Ostatnim krokiem w tworzeniu aniołka jest wykonanie pojedynczych węzłów na ramionach sznurka plecionego (rączki) oraz dwóch podwójnych węzłów tzw. beczki na nogi aniołka. Podcinamy sznurki według naszego uznania.
Zobacz również: Jak zrobić sowę z makramy?
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że ten poradnik na temat tego, jak wykonać aniołka z makramy, był dla Ciebie pomocny. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc jeśli twoje pierwsze aniołki nie wyglądają dokładnie tak, jak byś chciał, po prostu spróbuj ponownie. Wkrótce będziesz tworzyć piękne, ręcznie robione dekoracje świąteczne, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich gościach.